Modern Tesettür Giyim Tarzları

17 Ocak 2020
Modern Tesettür Giyim Tarzları

 

Modanın kendini sürekli yenilediği günümüzde, stilimizi farklı, modern tesettür giyim tarzlarıyla ön plana çıkarmak isteriz. Yani tarzımızı konuşturmak isteriz. Aslında bu bir nevi bizim yaşam biçimimizdir. Moda, insanların giyinme ve süslenme ihtiyacından doğan geçici bir yeniliktir. Asıl kalıcı olan tarzdır. Bunun için, ilk önce “birçok moda olan parçayı nasıl kombinleriz?”in dışında “kendimize nasıl bir tarz oluşturmalıyız?”ı dikkate almalıyız. Eğer giyim tarzımızı oluşturursak, bundan sonraki kıyafet seçimimiz daha da kolaylaşacaktır. Bunun içinde öncelikli olarak, giyim zevkimizin hangi tarza yönelik olduğunu bilmeli ve alışverişte ürün seçimimizi buna göre şekillendirmeliyiz.

Her ne kadar terimsel olarak detaylı bilemesekte farklı giyim tarzlarıyla karşılaştığımızda, bizde ister istemez yaşam tarzıyla ilgili bilgiler verir. Kendini ifade biçimi, hayat görüşü, duruşu; aslında bunların hepsi yaşam tarzlarının kıyafetlere yansımasıdır. Maskülen, feminen, bohem, sofistike, spor, avangart, etnik, elegance, minimalist, retro, vintage, klasik, hip-hop ve askeri giyim gibi birçok giyim tarzı mevcuttur.

Gelin belli başlı, ses getiren ve sıkça kullanılan stil akımlarını beraber inceleyip, modern tesettür giyim tarzlarıyla şekillendirelim.

Feminen Giyim

Kadınsı anlamına gelen feminen kelimesi, moda dünyasında romantik, nostaljik, hanım hanımcık görüntüyü ifade eder. Aslında bu tarzı uygulamanın birçok seçeneği mevcuttur ve uygulaması da bir o kadar basittir. Kloş etekler, çiçekli desenler, beli saran elbiseler, kemerler, takılar, aksesuarlar ve bu tarzın tamamlayıcısı stilettolar. Feminen giyimi günlük yaşam tarzınıza rahatlıkla adapte edebilirsiniz.

Bohem Giyim

Bohem kısaca salaş ve renkli bir giyim tarzıdır. Uzun, salaş ve etnik desenli etekler, uzun elbiseler, çiçekli ve etnik desenler, bol kesim dantelli yada iğne oyalı bluzlar, metal ve tahta boncuklu takıların üstüste ve bolca kullanıldığı bu giyim tarzını benimseyenler genellikle özgürlüğüne ve rahatına düşkün, anı yaşamayı seven ve gezgin ruhlu insanlardır.

Sofistike Giyim

Asil, zarif, şık, modern... ince bir zevki olanların tercihi olan sofistike giyim tarzında zarafeti, şıklığı ve asaleti yansıtan kıyafetler görmek mümkün. Dar uzun elbiseler, etekler, takımlar, tek renk kombinler, uzun paltolar, ekose pantolonlar, düz kazaklar.. Bu akımı tercih edenler modayı tamamen kendi stilleri doğrultusunda yönetirler. Sofistike giyim, özellikle ofis stili oluşturmak için ideal bir tercih olacaktır.

Etnik Giyim

Eski medeniyet esintileri ve tarihi dokuları çağrıştıran etnik terimi, günümüze modernize edilerek yansır ve etnik giyim tarzını oluşturur. Bu giyim tarzında renkler en doğal haliyle yansır ve canlı renklerle harmanlanabilir. Geometrik, renkli ve cıvıl cıvıl desenlere sahip etnik giysileri kullananlarda bu enerjiyi taşır. Sokak stilinde de sıkça kullanılan bu akım hem şık, hem de farklı görünmek isteyenlerin tercihi olacaktır.

Vintage Giyim

Farklı dönemlere ait stilleri ve kıyafet parçalarını yansıtan bir moda akımıdır. Bir ürünün vintage olması için, geçmiş döneme ait olması, o dönemin ruhunu yansıtması gerekir. Günümüzde ise geçmiş dönem moda akımlarından alınan ilhamla yapılmış ürünlere ulaşmamız daha mümkün. Oldukça kullanılan ve sevilen bu akımda, eski dönem giyim ipuçlarını taşıyan ve günümüze uyarlanan büyük yakalı gömlekler, çiçekli bluzlar, puantiyeli elbiseler, İspanyol paça pantolonlar ve geniş vatkalı ceketler görmemiz mümkün.


Elif Kaçmaz Özcan
Sadecebutik.com Moda Tasarımcısı

Desenli,Çicekli,Fır Fır,Çizgili

Whatsapp Destek - Sadecebutik x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.